Tippek, trükkök, egyéb tudnivalók

A modern sütők és főzőlapok örömtelivé teszik a konyhai munkát, ám csak akkor leszünk velük elégedettek, ha a megfelelő módon tisztítjuk meg őket. Most ehhez, és a sütők használatának kevésbé ismert módjaihoz adunk ötleteket.

A legfontosabb tisztítási tudnivalók

Szép, modern és karcolásra érzékeny. A kerámialapokhoz mindig használjuk megfelelő tisztítószert!
  • A sütők külső fém és üveg részeit tilos súrolószerrel tisztítani. Helyette használjunk enyhe mosószeres vízzel nedvesített szivacsot, majd puha száraz ruhát.
  • A zsírszűrő filtert forró mosószeres vízben vagy mosogatógépben tisztíthatjuk.
  • A kerámialapokhoz speciális tisztítószer ajánlott, célszerű csak azt használni a tisztításnál. Fontos, hogy csak a teljesen lehűlt felületet lehet tisztítani!

Takarékos sütés

A sütők használatánál is fontos tényező, hogy időt és energiát tudjunk megtakarítani. A sütőt akkor melegítsük csak elő, ha a recept úgy kívánja. Ha több ételt sütünk, egymás után készítsük el őket, hiszen az első sütés után melegen maradt sütő további használatával időt és energiát spórolhatunk meg.
A sütőedény kiválasztása is fontos szempont. Válasszunk sötét, fekete zománcos vagy lakkos sütőedényeket, ezek különösen jó hőhasznosítók.

Mikor jó az alsó és felső sütés?

A különböző sütési funkciókat jelölő ikonok

Ha a sütni kívánt étel egyenletesen kapja alulról is és felülről is a meleget, akkor sokkal egyenletesebben, kíméletesebben éri őket a hő. Jobban megemelkednek a sütemények, valamint a szárazabb sültek (marha-, borjú és vadhúsok) is jobban átsülnek. Süteményeknél a sütés közben keletkezett nedvesség a vízgőz formájában a sütőtérben marad, ezáltal a sütemény nem szárad ki. Ez a sütési mód különösen hatékony kelt tészták és sült tészták készítésénél.

Mire használhatjuk még a sütőt?

Egy modern sütő hihetetlenül sok mindenre alkalmas
  • Felolvasztásra: Alacsonyabb hőmérsékleten (kb. 50 °C-on) a kényesebb élelmiszereket is gyorsan és kíméletesen kiolvaszthatjuk. (A sütőrácsra helyezzük, alá pedig zsírfogó tepsit rakunk.)
  • Sterilizálásra/konzerválásra: A zöldséggel vagy gyümölccsel megtöltött befőttes üvegeket a vízzel megtöltött zsírfogó tepsibe állítjuk, elkülönítve egymástól. 175 °C-os hőmérsékleten melegítjük a folyadék gyöngyözéséig. Ezután zöldségek esetén 80-100 °C-on kb. 30-60 percig tovább hagyjuk, gyümölcsök esetén pedig kikapcsoljuk a sütőt, és 5-15 percig sterilizálunk.
  • Aszalásra: Az aszalni kívánt gyümölcsöket sütőpapírral kibélelt tepsire helyezzük. Alacsony hőmérsékleten (kb. 50 °C-on) 12 óráig szárítjuk majd a következő 12 órára kivesszük a sütőből. A folyamatot 2-3-szor megismételjük.
  • Zöldség grillezésre: A nyersen fogyasztott zöldségek után a legegészségesebb megoldás, ha párolva vagy grillezve fogyasztjuk őket. Így nem vesznek el belőlük az értékes tápanyagok és vitaminok.

 

Grillezéshez szinte bármelyik zöldségfélét felhasználhatjuk: bébicukkinit, kukoricát, padlizsánt, gombát, hagymát, paradicsomot, paprikát stb.. A nagyobbakat felszeletelhetjük vagy csíkokra vághatjuk, a kisebbeket egészben is grillezhetjük.

A zöldségeket megkenhetjük olajjal, fűszerezhetjük, vagy pácba forgathatjuk. Ezután ráfektetjük őket a sütőrácsra, alájuk zsírfogó tepsit rakunk, ami felfogja a keletkező lét és szaftot (ezt akár salátaöntetként is felhasználhatjuk). Légkeverés+grill használata mellett a zöldségek egyenletesen pirulnak és gyorsan elkészülnek.