Milyen kézi vasalóra lesz szükségem?

Hogyan tudunk rendet teremteni a boltokban kapható kézi vasalók között? Természetesen úgy, hogy felmérjük, mely vasalók felelnek meg mindennapos vasalási igényeinknek.

Mikor van szükségünk kézi vasalóra?

Ha egyszerre viszonylag keveset, félórát-órát szeretnék vasalni.

Kialakítás és tömeg

Egy korszerű vasaló megéri az árát!
A nyél kialakítása és a vasaló súlya. Ez az a jellemző adat, melyet csakis személyes tapasztalat alapján lehet megismerni. Mindenkinek más a kényelmes nyélkialakítás és súly, katalógusból és fotó alapján ez nem eldönthető, viszont eléggé megnehezítheti a munkánkat a helytelen választás. A túl könnyű vasaló sem biztos, hogy jó választás, hiszen ha a súlya nem elegendő a kelme vasalásához, jóval nagyobb nyomóerőt kell a karunknak kifejteni a vasalás alatt, így hamarabb elfáradunk. Egy előnye lehet legfeljebb: hamarabb megerősödik a karunk.
Az orr kialakítása: a keskeny orr lehetővé teszi a szűkebb helyek, gombok közötti vasalást is.

A vasaló teljesítménye

Túl kicsi teljesítményű vasalót ne válasszunk, mert akkor nem lesz megfelelő a gőztermelési képessége. 1500 W már elég kell legyen a kellemes vasaláshoz.

Kábelezés

  • Vezetékes, vagy vezeték nélküli? Csábító lehet a vezeték nélküli vasalás gondolata, hiszen így nincs zavaró kábel, amin keresztüleshetünk, vagy zavarná a kezünket vasalás közben. Azonban jelenleg ez a technológia még nem elég kiforrott, a vasaló hamar kihűl, ezért elég sűrűn vissza kell helyezni a melegítő állványra. Azonban ha csak viszonylag kis méretű ruhákat vasalunk, akkor elegendő lehet. A gyártók fejlesztése sem áll meg azonban, remélhetőleg lesznek hosszabb idővel rendelkező megoldások is.
  • Az elektromos kábel hossza. A túl rövid kábelt kényelmetlen használni, hiszen elég közel kell lennünk a fali aljzathoz, ami vizes munkát végezve nem túl szerencsés. Nagyjából két méteres kábelhossz az ideális a számunkra.

A talp anyaga

A talp anyagától függ, mennyire könnyen siklik vasalónk a ruhán, milyen mértékben karcolódik és a tisztíthatósága is. Ez az egyik legfontosabb szempont a választásnál, mégis a legkevésbé eldönthető, melyik a legjobb. Készítik különféle acélokból, alumíniumból, kerámiából, üvegből vagy elláthatják különféle bevonatokkal is. Rendkívül sokféle fantázianévvel találkozhatunk, és mindegyik gyártó szerint az övé a legjobb. Egy biztos: az alumínium a könnyű karcolhatósága miatt a legkevésbé megfelelő. Lehetőleg minél keményebb anyagból készült talp a legjobb, mert a tisztítás során kevésbé karcolódik, a karcoknál viszont a vasalótalp kicsit beleakad a ruhába, így csökkentve a sima siklás hatékonyságát. A keménységen túl az a jobb talp, amelyik könnyedebben siklik a kelmén.

A bevonatos talpaknál jobban kell ügyelni, karcmentes tisztítószereket használjunk.

Minél jobb a talp hőeloszlása, annál egyenletesebb lesz a vasalás. Választásunknál valószínűleg ismerőseink véleményére fogunk hagyatkozni, hiszen még egy szakeladó sem valószínű, hogy kipróbálta a vasalótalpakat használat közben, így erről ő is csak a gyártói véleményeket tolmácsolhatja.

Automatikus kikapcsolás

Ha a vasaló érzékeli, hogy bizonyos ideig nem mozgatják, akkor automatikusan kikapcsol. Ezt a funkciót csak a vasaló felfűtésekor nem aktiválja.

Hasznos víz- és gőzfunkciók

A mai vasalók szinte mind gőzölős típusok. Az alap, folyamatos gőzkibocsátás mellett azonban lehetnek egyéb más gőz-, illetve vízkibocsátási lehetőségei is a készüléknek:
Vízspriccelés, vízpermet
funkció. Ezzel nedvesíthetjük be viszonylag egyenletesen a vasalt ruhát. Akkor is ezt használjuk, ha a ruha anyaga nem igényli a gőzölést, nedvesség viszont mindenképp kell a vasaláshoz.       
Extra gőzölés. Makacsabb ráncok, gyűrődések esetén használjuk, ilyenkor nagyobb mennyiségű gőz áramlik ki a vasalóból, két-háromszorosa a normál mennyiségnek.
Függőleges gőzölés. Függönyök, felakasztott, kényesebb ruhák kezelésénél használhatjuk, ilyenkor csak a vasaló orrában található néhány nyíláson lövell ki a gőz, a talp többi nyílásain nem.

A gőzölő rendszer használata

A modern kézivasalók legbonyolultabb része a gőzölő rendszer megvalósítása. Ha kényelmesen használhatói vasalót szeretnénk vásárolni, érdemes ennek a működésével is előre tisztában lennünk.

Milyen vizet használ a vasaló?

Desztillált, ioncserélt (sótalanított) vagy csapvízzel működő vasalók is vannak. Csak azzal használjuk, melyet a gyártó előírt, másfajta víz használatával a vasaló hamar tönkremehet, vagy nem az elvárt minőségben fog vasalni, szennyeződést vihet fel az anyagra.

Kényelmi szempontok miatt a csapvíz a jobb megoldás, ám műszakilag nehezebben valósítható meg, azaz drágább. Ebben az esetben beépített vízkőmentesítő funkcióval rendelkezik vasalónk, melyet időközönként tisztítani kell.

A vízigényt a vasaló csomagolásán általában egy csepegő vízcsap szimbólum jelzi. Figyelem! A nem megfelelő víz használata nem csak tönkre teszi a vasalót, de érvényteleníti a garanciát is!

Beépített tisztító funkciók
Ezek a különféle gyártóknál eltérő fantázianéven emlegetett funkciók segítenek tisztán tartani csapvizes vasalónkat a vízkőtől. A bikfangos nevek igazából háromféle működési módot takarhatnak:
  • Vízkőmentesítő funkció: csökkenti a vízkő képződését, azonban a nem távolítja el azt, ezt rendszeresen nekünk kell elvégeznünk.
  • Öntisztítás: minden gőzhasználatkor megtisztítja a mechanikus részeket .
  • Automata tisztítás: kemény víz esetén kéthetente célszerű használni, tulajdonképpen a gőzzel kifújjuk a vasalóból a lerakódásokat.

A vízbeöntő nyílás kiképzése
Egyértelműen könnyíti munkánkat, ha egy széles nyíláson kell a vizet betöltenünk a vasalóba, nem pedig furmányos praktikákat alkalmaznunk a feltöltésére. A vízbetöltést megkönnyítendő tölcsért, illetve kiöntőcsőrös edényt is szoktak adni a gyártók a vasaló mellé.

Csepegésgátló rendszer
Túl alacsony hőfok esetében alakul ki a csepegés. Ennél a funkciónál ebben az esetben a vasalónk kikapcsolja a gőzt.

A víztartály mérete
Itt érdemes a nagyobb kapacitásúakat előnyben részesítenünk, hiszen egy feltöltéssel tovább tudunk vasalni.

Extra kialakítások

  • Indukciós vasalók: talán a legígéretesebb vezeték nélküli megoldás, a külső melegítő felület tulajdonképp hideg marad, a hő a ráhelyezett fém vasalótestben keletkezik.
  • Üveg vasalók: teljesen átlátszó a vasalótest, tökéletesen látható a vasalt felület a vasaló alatt is.
  • Úti vasalók: használat után a készülék összehajtható. Az úti vasalók kisebbek köznapi társaiknál, emiatt sok extra funkcióról le kell mondanunk. Cserébe kicsik és könnyűek.