Milyen kenyérsütőt válasszak?

Ha már kellően elcsábultunk, akkor elkezdhetünk azon gondolkozni, hogy milyen kenyérsütő gép lenne számunkra vagy a családunk számára a legjobb megoldás.

Gyártóból nincs hiány a piacon, így rengeteg a választási lehetőség. A gépeket több szempontból lehet megkülönböztetni:

A készülő kenyér tömege, formája

Egy fél kilós (500 grammos) modell

Általában 350–1600 grammos kenyeret készíthetünk a kenyérsütőkkel. Ha egyedül élünk, akkor egy kisebb kenyérsütővel is beérhetjük, viszont egy négyfős családnak ajánlott nagyobbat vennie, hacsak nem akar az ember fia/lánya naponta a kenyeret sütni. Célszerű az ajánlott liszt minimális mennyiségénél kevesebbel nem dolgoztatni a gépet, mert akkor nem tudja rendesen „átgyúrni” az alapanyagokat, illetve megégeti a szükségesnél kisebb tömegű tésztát. A készülő kenyér tömegétől függően általában 600 W - 1500 W közötti energiafelhasználással számolhatunk.

Ha egyszerre csak kisebb adagokat szeretnénk sütni, akkor érdemes olyan készüléket keresni, amely képes „féltöltettel” is működni, illetve a teljes adagnál kisebbel dolgozni úgy, hogy nem égeti oda azt.
Egy másik, a készülő kenyér tömegét és egyben formáját is meghatározó módszer az, ha több eltérő formájú és térfogatú sütőedényt is mellékelnek a készülékhez. Akadnak olyanok, amelyek egyszerre két sütőedényt is képesek használni, azaz akár két kenyeret is süthetünk egyszerre.

Programok száma

Egy nagyobb gép, másfél kilós kenyérhez – Moulinex OW 502030
  • 5-19 programos készülékek közül választhatunk manapság, amelyek az alap kenyérsütő programoktól kezdve a legkülönlegesebb eljárásokat is ismerik. A repertoárjuk a hagyományos fehér kenyértől a búza- és francia kenyéren, a kalácson, süteményeken, gluténmentes kenyérprogramon át egészen a lekvár és puding-készítésig terjed. Tehát, ha valaki szeretne egyedi és nem a tömegtermelésben készült lekvárt enni, akkor elő a nagymama receptjével! Tegyük bele az alapanyagokat a keverőtálba és a gép elvégzi a munka piszkos részét: nem kell a lekvár mellett állni és kevergetni naphosszat, ráérünk csak a végső fázisba bekapcsolódni.
  • A lekvárfőzés, illetve a gluténmentes kenyerek készítésének lehetőségét külön kiemelik a gyártók a leírásokban, illetve a csomagoláson. Ha ilyenre van szükségünk, győződjünk meg róla, hogy a készülék támogatja!
  • Szintén külön szokták megemlíteni a barnító funkciót, amivel sötétebbre süthetjük kenyerünket.

Keverőlapátok száma

A nagyobb gépekben kettő keverőlapát található

A kisebb gépekben általában egy darab található, a nagyobb méretűekben viszont már kettő. Ezeknek a kis forgó csavarokon lévő lapátoknak köszönhetően kel meg a kenyér, illetve ez óvja meg a lekvárt és pudingot is az odaégéstől. Azonos tömegű kenyér sütésekor a dagasztási idő valamivel rövidebb a kétlapátos készülékek esetében.

Melegen tartó funkció

A sütés befejeztével a készülék nem engedi teljesen kihűlni a kenyeret, hogy azt még kellemes melegen fogyaszthassuk el. Általában 60 percig tartja a hőmérsékletet. Nem alapfunkció!

Késleltetett indítás

Bekészítjük az alapanyagokat a gépbe, és elmehetünk aludni. A készülék előre beállított időben kezd el dolgozni, mondjuk ébredésünk előtt, hogy friss kenyeret reggelizhessünk. Nem alapfunkció, ha képes rá a gép, akkor max. 12–15 óra késleltetési idő állítható be.

Extrák

Philips HD920 – ezzel biztos nem fogjuk megégetni a kezünket

Mint mindenütt, a gyártók a kenyérsütők esetében is igyekeznek a prémium kategóriás készülékeket minden földi jóval ellátni, persze alapos díjazásért cserébe:

  • Áramkimaradás elleni védelem: Ha elmegy az áram, a kenyérsütő megjegyzi, hol is tartott, majd innen folytatja a munkát, miután ismét energiához jut.
  • Rozsdamentes burkolat
  • Mosogatógépben mosható alkatrészek, illetve burkolati elemek
  • Digitális kijelző és beállító panel
  • Különleges formájú sütőedények