Ha már van e-book olvasónk...

Feltételezzük, hogyha már szeretnénk beszerezni egy e-book olvasót, akkor olvasni is akarunk rajta, lehetőleg magyarul. Éppen ezért érdemes tisztában lennünk a globális, illetve magyarországi e-könyv helyzettel is, amely mostanság még eléggé gyerekcipőben jár.

Hol keressünk e-bookot?: Hazai kínálat | Angolul a világ körül

Hazai kínálat

A hazai klasszikusokat először a Magyar Elektronikus Könyvtárban érdemes keresni

Habár külföldön rengeteg könyv érhető el e-book formátumban, addig Magyarországon még nem lehet sok regényt megvásárolni, illetve a külföldi letöltéshez is néha trükközni kell. Szerencsére egyre több a legális úton elérhető e-book, kedvező áron – több magyar kiadó is belevágott az ilyen jellegű könyvek kiadásába, többször oly módon, hogy a papírkönyv mellett kedvezőbb áron megvásárolhatjuk az e-kiadású alakját is.

Emellett érdemes ismerni az egyik legnagyobb legális e-könyvtárat, a Magyar Elektronikus Könyvtárat (MEK) is, ahonnan rengeteg könyv tölthető le több formátumban is – több ezer kötet közül válogathatunk többféle szempont szerint. A MEK mellett még a DIA, azaz a Digitális Irodalmi Akadémia is figyelemre méltó kezdeményezés, amelyet kevesen ismernek, viszont rendkívül változatos kínálattal rendelkezik. A felületén kortárs magyar szerzők versesköteteit vagy regényeit tölthetjük le ingyenesen, amelyek között több nemrégiben megjelent kiadvány is szerepel – aki szereti többek között Spiró György vagy Szabó Magda műveit, az több száz könyv közül válogathat. A DIA esetében a letöltéssel kissé trükközni kell, de egy kis átalakítás után már szabadon olvashatók a könyvek (kizárólag magáncélra tölthetők le ezek a szerzői jog védelme alatt álló alkotások).

Emellett több science-fictionre szakosodott magyar kiadó foglalkozik e-könyvek kereskedelmével, akiknek a honlapján akár novellákat is megvásárolhatunk nagyon kedvező áron, valamint könyvcsomagokat is vehetünk. Elég sok kezdeményezés indult mostanság az e-könyvek piacán, így aki szemfüles, sok legális és jó ajánlatra felfigyelhet, bár a nagyobb könyvkiadóknál még csak elvétve található egy-egy elektronikus alapú könyv. Ennek ellenére növekszik a hazai piac, napról napra több magyar e-bookra lehet szert tenni, olcsóbban a papír alapú változatánál, így egyre inkább megéri egy e-book olvasót vásárolni.

Angolul a világ körül

Tízezer számra találunk szabadon felhasználható angol nyelvű műveket a Project Gutenberg oldalain

Aki viszont nem ijed meg az angol nyelvtől, annak érdemes az Amazon vagy a Barnes and Noble kínálatát végigböngésznie, valamint megismerkednie a Gutenberg Projecttel, amely több mint 33 000 ingyenes e-könyvet kínál. Ingyenes könyvek újabb garmadájára bukkanhatunk a Google Books oldalain is.

Néhány fiatal szerző (mint például Cory Doctorow vagy Kelly Link) megjelenteti a regényeit e-könyv formátumban is, amelyeket magáncélra letölthetünk – érdemes rákeresni a kedvenc szerzőinkre az interneten, hátha náluk maguknál is elérhetjük valamelyik könyvüket e-formátumban ingyenesen, vagy olcsóbban, mint webáruházban.

Az előbb említett Amazon kínálatát a Kindle készüléken olvashatjuk, amely az egyik legolcsóbb és legelterjedtebb a piacon, míg a Barnes and Noble kiadó a Nook névre hallgató e-book olvasót dobta piacra. A Nooknak már van egy Nook Color névre hallgató altípusa, amely színes érintőkijelzővel is rendelkezik, viszont ennek folyományaként ez a hardver már kilóg a hagyományos e-book olvasók sorából, közelebb áll a tablethez, például letölthető alkalmazásokat lehet rajta futtatni. Az Amazon Kindle Fire nevű eszköze is inkább tablet, de a tartalmi szempontból egyelőre nem a magyaroknak szól, a cég ilyen jellegű szolgáltatásai ugyanis nem elérhetők itthon.