A kényelem, ami mindenkinek mást jelent

Hiába jó a billentyűzetünk kiosztása, ha túl keményen kell leütnünk - az ujjaink legnagyobb bánatára -, vagy ha szinte az érintésére is betűáradat keletkezik, biztosan másik után kell néznünk. A billentyűzettel szettben megvett egér is lehet kényelmetlen, erre is érdemes odafigyelnünk.

Puha, kattogó, magas vagy lapos billentyű a jobb?

A klasszikus billentyűzetek egyik elődje a Commodore 64 szinte elpusztíthatatlan klaviatúrája, magas billentyűkkel és profillal – ma már nemigen gyártanak ilyen tartós darabokat

A billentyűk magasságára, stílusára vonatkozóan még csak-csak találhatunk egy-két szót a termékek leírásában, a gyártó oldalán. Azt azonban ritkán teszik közzé, hogy a billentyűk között mennyi a hely, milyen mértékben állítható be lejtősre a klaviatúra és mennyire áll ellen a lenyomásnak, milyen hangos. Az információk egy részét megszerezhetjük a fotók alapján, de sajnos nem mindet – nehéz egy olyan eszközt hathatósan leírni, amellyel elsősorban érintés útján kerülünk kapcsolatba. A helyzeten csak ront, hogy a marketing leírások mindegyike kényelmesként és ergonomikusként jellemzi az adott billentyűzetet, függetlenül annak jellegétől.

Akik írógéphez szoktak, vagy éppen a Commodore 64 billentyűzete után éreznek nosztalgiát, azok értékelik a teljes magasságú billentyűket és a viszonylag hosszú, akár fél centiméteres billentyű utat. Ez a klasszikus kiképzésű modellek sajátja, sokáig csak ilyen billentyűzeteket vásárolhattunk a PC-hez. „Traditional” vagy „Classic” kulcsszavakkal szokták jellemezni ezt a stílust. A mai billentyűk zömmel már nem mikrokapcsolókkal, hanem fóliás érintkezőblokkokkal működnek az olcsóbb kivitel miatt. Az ilyen billentyűket egyszerűbb rövid billentyűúttal gyártani.

Alacsony profil, nagy felület, szoros kiosztás jellemzi a laptop billentyűzetek zömét, a numerikus pad és a funkcióbillentyűk a NumLock, illetve Fn váltógombbal aktiválhatók

A hordozható gépek elterjedésével és vékonyodásával a billentyűzetek kiosztása és a billentyűk stílusa is sokat változott. Kezdetben ragaszkodtak a nagy felületű billentyűkhöz, ezért a számviteli munkákhoz, adatbevitelhez hasznos numerikus pad már nem fért el a noteszgépeken. A billentyűk nem kúpos, hanem lapos felületet kaptak, a billentyűút pedig alaposan lerövidült, 3-4 milliméterről 1-2 milliméteresre (low-profile). A laptopok elterjedésével azok billentyűzete minden korábbinál fontosabb szerepet kapott a tervezéskor: a legújabb irányvonal, úgynevezett szigetes elrendezés, ez esetben a billentyűk között kis hely marad, hogy véletlenül se üssünk le rossz gombokat. Nem kell ecsetelni, ez viszonylag kis helyen is kényelmes gépelést tesz lehetővé. A 2000-es évektől kezdve asztali konfigurációk előtt is sokszor használnak ilyen lapos billentyűzetet.

A mai noteszgépeken továbbfejlesztették ezt az elgondolást. Az egyik irány, hogy úgynevezett „scissor-keycap” megoldással két, ollósan elhelyezett alkatrész óvja a fóliaérintkezőt a túlzott mechanikai behatástól, így annak élettartama nagyságrendileg nő: akár 10 millió leütést is kibírhat egy ilyen konstrukció. A másik irány az úgynevezett „chiclet” billentyűzet stílus, ahol a gombok mint kis gumiszigetek emelkednek aki a klaviatúra síkjából. Viszonylag kis ellenállást és zajt fejtenek ki, puhán lenyomhatók és a köztük lévő érezhető távolság sok melléütéstől megóvja a felhasználót.

A szilikon billentyűzet teljesen összehajtható

Meg kell jegyezzük, ezeken felül is léteznek alternatív megoldások, amelyek inkább a dizájn tekintetében impozánsak, a használatuk kevésbé kényelmes: ilyen például a szilikon billentyűzet, amit a végletekig összehajthatunk, vagy az asztalra lézerrel kivetíthető megoldás.

Egérrel vagy anélkül?

Billentyűzet és egér szett

Divatos manapság egereket és billentyűzeteket együtt, szettben árulni, ezeket egyszerűen csak „desktop”-ként emlegetik a gyártók. Mint minden árukapcsolás, ez is átverő lehet, ugyanis egyáltalán nem biztos, hogy a billentyűzet és az egér is megfelel majd az igényeinknek. Ha desktopot választunk, a drágább, azaz a billentyűzet komponens megfelelősége legyen a fő szempont, az egeret legfeljebb leváltjuk egy másikkal, ha nem illeszkedne a kezünkbe.

Ha lehetőségünk adódik, ne csak a billentyűzetet kattogtassuk meg egy kicsit a boltban, hanem próbáljuk ki az egeret is: illeszkedik-e a kezünkbe, nem érezzük túl könnyűnek, vagy nehéznek, illetve a gombok és a görgő sem kattognak-e jobban, mint amennyire azt megszoktuk.