Mire érdemes még tablet vásárlásakor figyelnünk?

Mint írtuk korábban, tablet vásárlásakor leginkább a készüléken futó operációs rendszer kiválasztása az elsődleges szempont, ám ezen túl is még számos más fontos dologra érdemes figyelnünk.

Elérhető alkalmazások

Rengeteg alkalmazás érhető el a tableteken

A tabletek kategóriájában elég nagy különbség van elérhető appok tekintetében a különböző oprendszerek között: noha mind az iOS-re, mind az Androidra több százezer alkalmazás érhető el, az iPad zártsága azt is jelenti, hogy ezeket a programokat előzetesen ellenőrzik, és általában pénzt kérnek értük. Az Androidra érkező programok olcsóbbak, de előfordulhat közöttük haszontalan, sőt vírusos alkalmazás is. A BlackBerry PlayBook nem sok szoftverrel gazdálkodhat, így ezt a tabletet azoknak tudjuk ajánlani, akiknek nem ez a mérvadó, tehát üzletembereknek, megbízható útitársra vágyóknak. A Windows RT alkalmazásboltja az iOS-ére hajaz.

Tudnunk kell, hogy a különféle alkalmazás-áruházakban elérhető összes program számának összehasonlítása elég csalóka választási módszer: az okostelefonokra írt appok futnak ugyan a tableteken, ám korántsem tudják kihasználni a tabletek fejlettebb hardvereit, illetve operációs rendszereit. A kimondottan tabletekre optimalizált alkalmazások jóval kevesebben vannak, ezért se dőljünk be ezeknek a számoknak. Ha tabletünkre keresünk új programot, érdemes az ár mellett azt is figyelnünk, hogy optimalizálták-e azt a hardverünkre.

Tablet ideális nagysága és kiegészítők

Több gyártó is készít Androidos tabletet különböző méretekben

A legtöbb tablet kijelzője alapján a 7–10,1 hüvelykes kategóriába esik. A héthüvelykes kijelzőjű hardvereket könnyen lehet akár nagyobb zsebben (pl. zakó belső zsebében) hordozni, míg a 10,1 hüvelykes kategória képviselőit már nehezebben lehet beszuszakolni egy zsebbe. Ha nagyobb képernyőméretű hardverre vágyunk, mindenképp vásároljunk hozzá egy tokot, amely nemcsak megvédi az illetéktelen szemektől, de a karcolódástól is. Az iPadek tokja emellett például megfelelően összehajtogatva alátámasztja a készüléket, amelyen így akár órát vagy időjárás-jelentő szoftvert is bekapcsolhatunk, miközben többek között zenét hallgatunk rajta.

Csakúgy, mint a laptopokhoz, a tabletekhez is rengeteg féle kiegészítő érhető el – e tekintetben azzal kell tisztában lennünk, hogy az Apple iPad termékvonalához kizárólag a cég csatlakozóival ellátott kiegészítőket vásárolhatunk, például egy „sima”, USB-csatlakozós pendrive-ot csak egy külön átalakítóval köthetünk az iPadekhez.

Háttértár kapacitás

A tabletek maximum 32 gigabájtos memóriakártyát képesek fogadni, a háttértáruk mérete pedig változó. Általában alsó hangon 4-8 gigabájtot kapunk, emellé pedig érdemes memóriakártyát vásárolni. Az iPadek memóriája nem bővíthető memóriakáryával, ez esetben eleve meghatározott nagyságú ROM-ra (akár 128 GB-ra is) számíthatunk.

Bár az elérhető kapacitás mérete idővel biztosan növekedni fog, ne számítsunk PC-s méretekre. Vásárláskor azt próbáljuk megbecsülni, hogy az általunk használni kívánt alkalmazásoknak vajon elég lesz-e az a memória, amit a géppel kapunk.

Kijelző technológiája

Az iPad retina kijelzője

Igazi nyilatkozatháború folyik a gyártók közt, kinek a kijelzője jobb minőségű. A Samsung az egyik legnagyobb kihívója az Apple tabletjeinek: ők az iPadek Retina Display kijelzőjével szemben (amely nagyon szép színeket és felbontást biztosít) az S-AMOLED kijelzőket állították csatarendbe, melyek pozitívuma, hogy szintén remek színeket és kiváló olvashatóságot biztosítanak. A többi gyártó készüléke főleg hagyományos LCD-képernyőkkel rendelkezik, amelyek napfényben nehezen olvashatók.

A kijelző az egyik mérvadó dolog az akkumulátor kapacitását vizsgálva, ugyanis ennek a működtetésére megy el a legtöbb energia. Emiatt bizony előfordulhat, hogy nap végére töltőre kell helyeznünk a tabletünket, tehát vásárláskor ezzel is számolnunk kell.

Kapacitív vagy rezisztív érintőképernyők

Egy tablet esetében nem csak a képernyő látványa, hanem tapinthatósága is nagyon fontos szempont. Működésük tekintetében kétfajta, kapacitív, illetve rezisztív kialakítással találkozhatunk manapság.

A rezisztív érintőképernyős technológia előnye, hogy olcsó, hátránya viszont, hogy nehezebben ismeri fel az érintéseket, esetenként stylust is igényelhet.
A valamivel drágább kapacitív technológia viszont sokkal jobb érintőképernyős élményt biztosít az előbbi lehetőségnél, lévén, ez sokkal gyorsabb, emellett könnyebben kezelhetjük az alkalmazásokat a tableten.

Internetkapcsolat

Internetkapcsolatra alkalmas tablettel bárhol internetezhetsz

Mivel a tabletek nagymértékben támaszkodnak az internetre, így ha tabletet vásárolunk, akkor minden bizonnyal mi is gyakran „lógunk a neten”. Éppen ezért szükségünk lesz beépített 3G-modulra, vagy minimum Wi-Fi-modemre. (Csak Wi-Fi használata azért nem tanácsos, mivel elképzelhető, hogy nem találunk Wi-Fi hotspotot, amikor szükségünk lenne rá.)

Hazai beszerzésnél kevéssé kell figyelnünk a 3G modem típusára, ám ha külföldről behozott, készüléket vásárlunk, nagyon figyeljünk oda, hogy vajon rácsatlakoztatható lesz-e az európai mobilhálózatokra.

Kamerák

5 megapixel, akár csak egy mobiltelefonnál

A tabletek kategóriájában nem sok érdekességet találunk a kamerák terén. Ha videochatre vágyunk, akkor mindenképp olyan tabletet vásároljunk, amely előlapi kamerával is rendelkezik, viszont ne számítsunk arra, hogy komoly fényképezőgépeket megszégyenítő tudással fog rendelkezni a kameránk. Gyakorlatilag a tabletekbe mobiltelefon kamerákat építenek be, azaz művészi fotókat ne a tabletünkkel próbáljunk készíteni.

Teljesítmény és üzemidő

Felejtsük el a tabletek akkumulátorára írt amperórák (mAh) számát, inkább az átlagos üzemidő után érdeklődjünk. Természetesen minél tovább tart ki egy feltöltéssel a készülékünk, annál jobb.
A tabletek esetében nem feltétlenül választhatunk processzort, hiszen a nagy gyártók (Apple, RIM) eleve egyfajta processzort építenek be aktuális termékeikbe.

Sok gyártó használ NVIDIA Tegra 3 processzort, amely gyors és könnyű alkalmazáshasználatot biztosít, így ha Androidos tabletre vágyunk, akkor a Tegra 3-as processzorral szerelt hardverekkel vélhetőleg nem lesz gondunk. Az olcsóbb Androidos tabletekben sajnos gyakran régebbi, jóval korszerűtlenebb processzorokra lelhetünk, ezért ezek legtöbbször elég gyengén teljesítenek.